Villamosmérnöki Tanszék - Kutatás

Kutatás


A tanszék munkatársai több hazai és nemzetközi tudományos projektben résztvevők. Az Interreg Danube Transnational Programme keretében a 3Smart - Smart Building-Smart Grid-Smart City projekt fő célja műszaki-technológiai innovatív megoldások fejlesztése az épületek, az energiahálózatok és a főbb városi infrastruktúrák között megvalósuló energiagazdálkodására. A megvalósított rendszer biztosítja az energiaszükséglet, energiaellátottság és a megújuló energiaforrások gazdaságilag optimális, hatékony együttműködését az épületekben, az energiabiztonság javítása érdekében javasolja elosztott tárolók telepítését, valamint a megújuló energia magas arányát az energiaszerkezetben.

Űrfizikai, sugárfizikai kutatások 2019-től kezdődően a Debreceni Egyetem Űrkutatási Tématerületi Kiválósági Program keretében két irányban folynak a Fizikai Intézet és a Villamosmérnöki tanszék munkatársainak közreműködésével.

  • Nagyeneriájú ionizáló sugárzás detektálására alkalmas kisméretű, autonóm, saját kommunikációval rendelkező, önállóan hálózatba szerveződő érzékelő egységek kutatása, fejlesztése és megvalósítása. Az érzékelők alkalmasak lesznek egy területre szétszórva mérni az adott helyen a sugárzást, egy kommunikációs hálózatot egymás között önállóan kialakítani és ezen keresztül a mért adatokat a központ felé továbbítani. A kisméretű eszközök akár a világűrben is képesek egy terület sugárzási terét feltérképezni és folyamatosan monitorozni.
  •  A Földitől jelentősen eltérő űrbéli körülmények között működő elektronikai berendezések tervezése, elkészítése és minősítése speciális feladat. Nemcsak az extrém hőmérsékletekre, a mechanikai igénybevételre kell számítani, hanem a fellépő részecskesugárzások is befolyásolják a félvezető eszközök működését. Az elektronikai részegységek sugárállóságának vizsgálatát még a prototípus tervezési szakaszában, az első példányok készítésének fázisában el kell végezni. Működés közben nagyintenzitású besugárzások hatását tervezzük vizsgálni. Félvezető áramkörökben véletlenszerűen fellépő, maradandó és kijavítható hibák fellépésére számíthatunk, ezek meghatározása a besugárzás fajtájának, energiájának és dózisának függvényében a tervezett feladat. A besugárzások az ATOMKI különféle sugárforrásain történnek és eközben az áramköröket folyamatosan funkcionálisan teszteljük. Ezek a vizsgálatok szükségesek az űrbe juttatni szándékozott eszközök minősítéshez, sugárállóságuk hivatalos igazolásához.
Legutóbbi frissítés: 2023. 06. 08. 11:01